Panasonic - BSG P-50AAHF8
P-50AAHF8 picture photo
Mfg. Part Number
P-50AAHF8
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK NICAD 9.6V 500MAH
Datasheet Download
P-50AAHF8.pdf
Availability of P-50AAHF8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P-50AAHF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-50AAHF8
Internal Part NumberEIS-P-50AAHF8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Cadmium Batteries NiCd MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesP-50AA
Battery ChemistryNickel Cadmium
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAA
Number of Cells8
Voltage - Rated9.6V
Capacity500mAh
StructureSide to Side, 1 Row x 8 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension4.57" L x 0.57" W x 1.97" H (116.0mm x 14.5mm x 50.0mm)
Weight0.001 KG
Note-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-50AAHF8
Related LinksP-50, P-50AAHF8 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-50AAHF8 Details Description
Related parts for P-50AAHF8
RES 35.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUS 125V MED T/D PLUG 25A TYPE S datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
4 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 125MHZ 6SOT23 datasheet.pdf