Panasonic - BSG P-50AAHL2X5
P-50AAHL2X5 picture photo
Mfg. Part Number
P-50AAHL2X5
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK NICAD 12.0V 500MAH
Datasheet Download
P-50AAHL2X5.pdf
Availability of P-50AAHL2X5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P-50AAHL2X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-50AAHL2X5
Internal Part NumberEIS-P-50AAHL2X5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Cadmium Batteries NiCd MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesP-50AA
Battery ChemistryNickel Cadmium
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAA
Number of Cells10
Voltage - Rated12V
Capacity500mAh
StructureFront to Back, 5 Rows x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.85" L x 0.57" W x 3.94" H (72.5mm x 14.5mm x 100.0mm)
Weight0.001 KG
Note-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-50AAHL2X5
Related LinksP-50A, P-50AAHL2X5 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-50AAHL2X5 Details Description
Related parts for P-50AAHL2X5
FIXED IND 560UH 138MA 6.96 OHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 1KN/80 AR UC datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 34CKT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf