Littelfuse P0080ECLRP2
P0080ECLRP2 picture photo
Mfg. Part Number
P0080ECLRP2
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR BI 6V 400A TO92
Datasheet Download
P0080ECLRP2.pdf
Availability of P0080ECLRP2
QUANTITY
P0080ECLRP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of P0080ECLRP2
Internal Part NumberEIS-P0080ECLRP2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover25V
Voltage - Off State6V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)50mA
Number of Elements1
Capacitance260pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0080ECLRP2
Related LinksP0080, P0080ECLRP2 Datasheet, Littelfuse Distributor
P0080ECLRP2 Details Description
Related parts for P0080ECLRP2
FIXED IND 15UH 2.8A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 124 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 32V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
2.54MM KK CRP TRM HSG IL W/OLRMP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf