| Internal Part Number | EIS-P036-002-20LA | |
| Product Training Modules | Cables and Connectivity Portfolio | |
| RoHS Information | Declaration of Conformity | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cable Assemblies | |
| Family | Power, Line Cables | |
| Series | - | |
| Style | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | |
| 1st Connector | IEC 320-C20, Left Angle | |
| 2nd Connector | IEC 320-C19 | |
| Number of Conductors | 3 | |
| Cord Type | SJTW | |
| Wire Gauge | 12 AWG | |
| Shielding | - | |
| Length | 2.00' (609.6mm) | |
| Approval Marks | - | |
| Approved Countries | - | |
| Color | Black | |
| Voltage Rating | 250V | |
| Current Rating | 20A | |