3M P05N-060PT-C-G
P05N-060PT-C-G picture photo
Mfg. Part Number
P05N-060PT-C-G
Brief Description
CONN PLUG 60POS .5MM VERT SMD
Datasheet Download
P05N-060PT-C-G.pdf
Availability of P05N-060PT-C-G
QUANTITY
P05N-060PT-C-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P05N-060PT-C-G
Internal Part NumberEIS-P05N-060PT-C-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP05N-060PT-C-G.igsP05N-060PT-C-G.stpP05N-060PT-C-G.x_t
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P05N-060PT-C-G
Related LinksP05N-06, P05N-060PT-C-G Datasheet, 3M Distributor
P05N-060PT-C-G Details Description
Related parts for P05N-060PT-C-G
IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V NP0 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES 0.09 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 310MA 280 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 228W datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf