Yageo RT0805CRE07210RL
RT0805CRE07210RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07210RL
Brief Description
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07210RL.pdf
Availability of RT0805CRE07210RL
QUANTITY
RT0805CRE07210RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07210RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07210RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07210RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07210RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07210RL Details Description
Related parts for RT0805CRE07210RL
SHEET METAL SCREW HEX #6 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 60NS 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
PIN CONTACT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf