3M P05N-100PT-A-G
P05N-100PT-A-G picture photo
Mfg. Part Number
P05N-100PT-A-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 100POS 0.5MM VERT SMD
Datasheet Download
P05N-100PT-A-G.pdf
Availability of P05N-100PT-A-G
QUANTITY
P05N-100PT-A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P05N-100PT-A-G
Internal Part NumberEIS-P05N-100PT-A-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP05N
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P05N-100PT-A-G
Related LinksP05N-10, P05N-100PT-A-G Datasheet, 3M Distributor
P05N-100PT-A-G Details Description
Related parts for P05N-100PT-A-G
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 10-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 90MA 10.4 OHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf