Littelfuse P0724UCMCTP
P0724UCMCTP picture photo
Mfg. Part Number
P0724UCMCTP
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDAC MC 4CHP 65/130V 400A MS013
Datasheet Download
P0724UCMCTP.pdf
Availability of P0724UCMCTP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P0724UCMCTP Order Process
Ship out your order
Specifications of P0724UCMCTP
Internal Part NumberEIS-P0724UCMCTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTube
Voltage - Breakover88V, 176V
Voltage - Off State65V, 130V
Voltage - On State8V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements4
Capacitance45pF, 75pF
Package / Case6-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0724UCMCTP
Related LinksP0724, P0724UCMCTP Datasheet, Littelfuse Distributor
P0724UCMCTP Details Description
Related parts for P0724UCMCTP
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO41 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24SSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 16-WQFN (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 250MA 5.45 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 16POS DUAL TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.4V 3-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf