Pulse Electronics Corporation P0762.223NLT
P0762.223NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0762.223NLT
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.3A 230 MOHM SMD
Datasheet Download
P0762.223NLT.pdf
Availability of P0762.223NLT
QUANTITY
P0762.223NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0762.223NLT
Internal Part NumberEIS-P0762.223NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0762NL
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0762.223NLT
Related LinksP0762., P0762.223NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0762.223NLT Details Description
Related parts for P0762.223NLT
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 4CHP 65V 50A MS013 datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 550MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
ACTIVE MODULE datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf