Pulse Electronics Corporation P0770.102NL
P0770.102NL picture photo
Mfg. Part Number
P0770.102NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
INDUCTOR,ROO,DO1608, SM NPB
Datasheet Download
P0770.102NL.pdf
Availability of P0770.102NL
QUANTITY
P0770.102NL Order Process
Ship out your order
Specifications of P0770.102NL
Internal Part NumberEIS-P0770.102NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package145
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0770NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating2.9A
Current - Saturation2.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0770.102NL
Related LinksP0770, P0770.102NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0770.102NL Details Description
Related parts for P0770.102NL
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 57POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.324 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 5.3125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN R/A PLUG HEADER 3P datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf