Pulse Electronics Corporation P0770.152NLT
P0770.152NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0770.152NLT
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2.6A 50 MOHM SMD
Datasheet Download
P0770.152NLT.pdf
Availability of P0770.152NLT
QUANTITY
P0770.152NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0770.152NLT
Internal Part NumberEIS-P0770.152NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0770NL
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0770.152NLT
Related LinksP0770., P0770.152NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0770.152NLT Details Description
Related parts for P0770.152NLT
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 20-DIP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 800V 28A SP3 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 505K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf