Pulse Electronics Corporation P0770.472NLT
P0770.472NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0770.472NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.5A 90 MOHM SMD
Datasheet Download
P0770.472NLT.pdf
Availability of P0770.472NLT
QUANTITY
P0770.472NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0770.472NLT
Internal Part NumberEIS-P0770.472NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0770NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0770.472NLT
Related LinksP0770., P0770.472NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0770.472NLT Details Description
Related parts for P0770.472NLT
CAP CER 10000PF 3KV X7R 3640 datasheet.pdf
TAPE UTILITY FILAMENT 12MM X 55M datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
OSC XO 114.285MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 STEEL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA TO252-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf