3M P08-016SL-A-G
P08-016SL-A-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-016SL-A-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 16POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-016SL-A-G.pdf
Availability of P08-016SL-A-G
QUANTITY
P08-016SL-A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-016SL-A-G
Internal Part NumberEIS-P08-016SL-A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP08
PackagingTube
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions16
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-016SL-A-G
Related LinksP08-01, P08-016SL-A-G Datasheet, 3M Distributor
P08-016SL-A-G Details Description
Related parts for P08-016SL-A-G
IC MUX RGB TRIPLE 250MHZ 16SSOP datasheet.pdf
FUSE 60A 300V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf