3M P08-026SLC-B-G
P08-026SLC-B-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-026SLC-B-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 26POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-026SLC-B-G.pdf
Availability of P08-026SLC-B-G
QUANTITY
P08-026SLC-B-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-026SLC-B-G
Internal Part NumberEIS-P08-026SLC-B-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP08
PackagingTube
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions26
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.205" (5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-026SLC-B-G
Related LinksP08-026, P08-026SLC-B-G Datasheet, 3M Distributor
P08-026SLC-B-G Details Description
Related parts for P08-026SLC-B-G
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
TRACKBALL 1.5" USB ILLUM BLUE datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf