3M P08-030-HLTC-E-G
P08-030-HLTC-E-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-030-HLTC-E-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HERMAPHROD 30POS .8MM SMD
Datasheet Download
P08-030-HLTC-E-G.pdf
Availability of P08-030-HLTC-E-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P08-030-HLTC-E-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-030-HLTC-E-G
Internal Part NumberEIS-P08-030-HLTC-E-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP08-030-HLxx-E-G.igsP08-030-HLxx-E-G.stpP08-030-HLxx-E-G.x_t
PCN Obsolescence/ EOLP8 Series 4/Dec/2013
Standard Package350
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP08
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSelf Mating, Non-Gendered
Number of Positions30
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights11.5mm
Height Above Board0.329" (8.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-030-HLTC-E-G
Related LinksP08-030-, P08-030-HLTC-E-G Datasheet, 3M Distributor
P08-030-HLTC-E-G Details Description
Related parts for P08-030-HLTC-E-G
ADM24S/AE24M/X datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223 datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X18 20NS 64STQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.7A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 7"XNH S SFN datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
THRU SD PNP VR L-ON 150MM FLX CB datasheet.pdf