3M P08-030SLC-B-G
P08-030SLC-B-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-030SLC-B-G
Brief Description
CONN SOCKET 30POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-030SLC-B-G.pdf
Availability of P08-030SLC-B-G
QUANTITY
P08-030SLC-B-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-030SLC-B-G
Internal Part NumberEIS-P08-030SLC-B-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesP08
PackagingTube
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.205" (5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-030SLC-B-G
Related LinksP08-030, P08-030SLC-B-G Datasheet, 3M Distributor
P08-030SLC-B-G Details Description
Related parts for P08-030SLC-B-G
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 460UF 125V QC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 700MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 213VC P600 datasheet.pdf
TERMINATION RAM W/ SLOTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf