3M P08-030SLTC-A-G
P08-030SLTC-A-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-030SLTC-A-G
Brief Description
CONN SOCKET 30POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-030SLTC-A-G.pdf
Availability of P08-030SLTC-A-G
QUANTITY
P08-030SLTC-A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-030SLTC-A-G
Internal Part NumberEIS-P08-030SLTC-A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP08-030-SLxx-A-x-01.igsP08-030-SLxx-A-x-01.stpP08-030-SLxx-A-x-01.x_t
Standard Package1,000
SeriesP08
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-030SLTC-A-G
Related LinksP08-030, P08-030SLTC-A-G Datasheet, 3M Distributor
P08-030SLTC-A-G Details Description
Related parts for P08-030SLTC-A-G
MOTOR DC GEARED 12V 10RPM datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES 110 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 19POS datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf