3M P08-040SLTM-A-G
P08-040SLTM-A-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-040SLTM-A-G
Brief Description
CONN SOCKET 40POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-040SLTM-A-G.pdf
Availability of P08-040SLTM-A-G
QUANTITY
P08-040SLTM-A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-040SLTM-A-G
Internal Part NumberEIS-P08-040SLTM-A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP08-040-SLxx-A-x-01.igsP08-040-SLxx-A-x-01.stpP08-040-SLxx-A-x-01.x_t
Standard Package1,100
SeriesP08
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm, 6mm
Height Above Board0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-040SLTM-A-G
Related LinksP08-040, P08-040SLTM-A-G Datasheet, 3M Distributor
P08-040SLTM-A-G Details Description
Related parts for P08-040SLTM-A-G
CONN SOCKET 26-30AWG UNIV M-N-L datasheet.pdf
RES 700 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 34mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 1SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 26POS datasheet.pdf