3M P08-050HLTC-E-G
P08-050HLTC-E-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-050HLTC-E-G
Brief Description
CONN HERMAPHROD 50POS .8MM SMD
Datasheet Download
P08-050HLTC-E-G.pdf
Availability of P08-050HLTC-E-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P08-050HLTC-E-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-050HLTC-E-G
Internal Part NumberEIS-P08-050HLTC-E-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLP8 Series 4/Dec/2013
Standard Package350
SeriesP08
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSelf Mating, Non-Gendered
Number of Positions50
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights11.5mm
Height Above Board0.329" (8.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-050HLTC-E-G
Related LinksP08-050, P08-050HLTC-E-G Datasheet, 3M Distributor
P08-050HLTC-E-G Details Description
Related parts for P08-050HLTC-E-G
FIXED IND 180NH 350MA 850 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 57MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.9A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf