3M P08-060PLC-A-G
P08-060PLC-A-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-060PLC-A-G
Brief Description
CONN PLUG 60POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-060PLC-A-G.pdf
Availability of P08-060PLC-A-G
QUANTITY
P08-060PLC-A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-060PLC-A-G
Internal Part NumberEIS-P08-060PLC-A-G
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesP08
PackagingTube
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3mm, 6mm
Height Above Board0.107" (2.72mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-060PLC-A-G
Related LinksP08-060, P08-060PLC-A-G Datasheet, 3M Distributor
P08-060PLC-A-G Details Description
Related parts for P08-060PLC-A-G
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP STORAGE 16SO datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN BOX datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf