TT Electronics/BI P0915N-FC15BR10K
P0915N-FC15BR10K picture photo
Mfg. Part Number
P0915N-FC15BR10K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P0915N-FC15BR10K.pdf
Availability of P0915N-FC15BR10K
QUANTITY
P0915N-FC15BR10K Order Process
Ship out your order
Specifications of P0915N-FC15BR10K
Internal Part NumberEIS-P0915N-FC15BR10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP09x
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0915N-FC15BR10K
Related LinksP0915N-F, P0915N-FC15BR10K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P0915N-FC15BR10K Details Description
Related parts for P0915N-FC15BR10K
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W SMB datasheet.pdf
FITTING RA RACEWAY T130 OFF WHT datasheet.pdf
LED 2HI 5MM SUP BRIGHT YEL PCMNT datasheet.pdf
IGBT 1200V 100A 500W SP1 datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS GLD datasheet.pdf
MULTIPACPRO CVR PLT 84HP 340MM datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CCM 10MSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 17.734475MHZ 18PF SMD datasheet.pdf