Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) P100BA102M
P100BA102M picture photo
Mfg. Part Number
P100BA102M
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC PROBE 1K OHM 20%
Datasheet Download
P100BA102M.pdf
Availability of P100BA102M
QUANTITY
P100BA102M Order Process
Ship out your order
Specifications of P100BA102M
Internal Part NumberEIS-P100BA102M
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesP100BA
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±20%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire0.87" (22.00mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead, Glass
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P100BA102M
P100BA102M Details Description
Related parts for P100BA102M
DIP CABLE - HDM30S/AE30M/X datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 200MHZ EPAD 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.5% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN KNURLED NUT FOR BNC JACKS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 22AWG 100' datasheet.pdf
BNCF ADAPTER 4MM SAFETY BANANA P datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.02A 131.3 MOHM datasheet.pdf