NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1011NXE2FFB
P1011NXE2FFB picture photo
Mfg. Part Number
P1011NXE2FFB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA
Datasheet Download
P1011NXE2FFB.pdf
Availability of P1011NXE2FFB
QUANTITY
P1011NXE2FFB Order Process
Ship out your order
Specifications of P1011NXE2FFB
Internal Part NumberEIS-P1011NXE2FFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationESDHC Host Detect 13/Feb/2012
Incorrect Data Captured 26/Sep/2013
Errata Update 18/Jun/2014
USB Errata Update 17/Jul/2014
Errata Update 30/Sep/2014
Errata Update 03/Sep/2015
Standard Package81
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed800MHz
Co-Processors/DSPSecurity; SEC 3.3
RAM ControllersDDR2, DDR3
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (3)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (2)
Voltage - I/O-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security FeaturesCryptography, Random Number Generator
Package / Case689-BBGA Exposed Pad
Supplier Device Package689-TEPBGA II (31x31)
Additional InterfacesDUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1011NXE2FFB
P1011NXE2FFB Details Description
Related parts for P1011NXE2FFB
IC SW SGL 2A HIGH SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf