NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1025PSE5BFB
P1025PSE5BFB picture photo
Mfg. Part Number
P1025PSE5BFB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1
Datasheet Download
P1025PSE5BFB.pdf
Availability of P1025PSE5BFB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P1025PSE5BFB Order Process
Ship out your order
Specifications of P1025PSE5BFB
Internal Part NumberEIS-P1025PSE5BFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 03/Sep/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed667MHz
Co-Processors/DSPCommunications; QUICC Engine, Security; SEC 3.3
RAM ControllersDDR2, DDR3
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (3)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (2)
Voltage - I/O-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Security FeaturesCryptography, Random Number Generator
Package / Case561-FBGA
Supplier Device Package561-TEPBGA1 (23x23)
Additional InterfacesDUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1025PSE5BFB
P1025PSE5BFB Details Description
Related parts for P1025PSE5BFB
WALL CHART PHOTONICS 11X32" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .400 28POS datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 2.53A 22 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf