Littelfuse P1100EBLRP1
P1100EBLRP1 picture photo
Mfg. Part Number
P1100EBLRP1
Brief Description
SIDACTOR BI 90V 250A TO-92
Datasheet Download
P1100EBLRP1.pdf
Availability of P1100EBLRP1
QUANTITY
P1100EBLRP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of P1100EBLRP1
Internal Part NumberEIS-P1100EBLRP1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,000
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover130V
Voltage - Off State90V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance70pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1100EBLRP1
Related LinksP1100, P1100EBLRP1 Datasheet, Littelfuse Distributor
P1100EBLRP1 Details Description
Related parts for P1100EBLRP1
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 50V 0603 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6DFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
7.2V MOTOR,BRACKET & WHEEL KIT datasheet.pdf