Littelfuse P1100ECMCLAP
P1100ECMCLAP picture photo
Mfg. Part Number
P1100ECMCLAP
Brief Description
SIDAC MC BI 90V 400A TO-92
Datasheet Download
P1100ECMCLAP.pdf
Availability of P1100ECMCLAP
QUANTITY
P1100ECMCLAP Order Process
Ship out your order
Specifications of P1100ECMCLAP
Internal Part NumberEIS-P1100ECMCLAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,000
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Breakover130V
Voltage - Off State90V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance70pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1100ECMCLAP
Related LinksP1100E, P1100ECMCLAP Datasheet, Littelfuse Distributor
P1100ECMCLAP Details Description
Related parts for P1100ECMCLAP
TERM BLOCK HDR 13POS 5.08MM datasheet.pdf
BIT TORX T20 2.56" datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 6W datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS STR .100" TIN datasheet.pdf
SAMPLE KIT FOR WIRELESS AMI datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE HEX 24SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf