TT Electronics/BI P110KV1-1F25BR1K
P110KV1-1F25BR1K picture photo
Mfg. Part Number
P110KV1-1F25BR1K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P110KV1-1F25BR1K.pdf
Availability of P110KV1-1F25BR1K
QUANTITY
P110KV1-1F25BR1K Order Process
Ship out your order
Specifications of P110KV1-1F25BR1K
Internal Part NumberEIS-P110KV1-1F25BR1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP110
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P110KV1-1F25BR1K
Related LinksP110KV1-, P110KV1-1F25BR1K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P110KV1-1F25BR1K Details Description
Related parts for P110KV1-1F25BR1K
LED RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 260 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 750MHZ 32QFN datasheet.pdf