Pulse Electronics Corporation P1169.332NLT
P1169.332NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1169.332NLT
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6.4A 11 MOHM SMD
Datasheet Download
P1169.332NLT.pdf
Availability of P1169.332NLT
QUANTITY
P1169.332NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1169.332NLT
Internal Part NumberEIS-P1169.332NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1169NL
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating6.4A
Current - Saturation7.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)11 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1169.332NLT
Related LinksP1169., P1169.332NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1169.332NLT Details Description
Related parts for P1169.332NLT
JUMPER-H1507TR/A3048G/X 2" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 13.5X0.078" BLK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TCMB150MT TOOL CASE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf