Pulse Electronics Corporation P1170.183NLT
P1170.183NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1170.183NLT
Brief Description
FIXED IND 18UH 3.4A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
P1170.183NLT.pdf
Availability of P1170.183NLT
QUANTITY
P1170.183NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1170.183NLT
Internal Part NumberEIS-P1170.183NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1170NL
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating3.4A
Current - Saturation3.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1170.183NLT
Related LinksP1170., P1170.183NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1170.183NLT Details Description
Related parts for P1170.183NLT
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ANT DIPOLE WCR WCR MMCXP STRGHT datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 5A datasheet.pdf