Pulse Electronics Corporation P1171.502NLT
P1171.502NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1171.502NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5UH 6.4A 12 MOHM SMD
Datasheet Download
P1171.502NLT.pdf
Availability of P1171.502NLT
QUANTITY
P1171.502NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1171.502NLT
Internal Part NumberEIS-P1171.502NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1171NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance5µH
Tolerance±30%
Current Rating6.4A
Current - Saturation6.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1171.502NLT
Related LinksP1171., P1171.502NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1171.502NLT Details Description
Related parts for P1171.502NLT
FIXED IND 33UH 5A 29 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 32VFQFPN datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM DO204AL datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 225MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
FUSE 40A 1000V 00/80 AR datasheet.pdf