Pulse Electronics Corporation P1172.183NLT
P1172.183NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1172.183NLT
Brief Description
FIXED IND 18UH 4A 37 MOHM SMD
Datasheet Download
P1172.183NLT.pdf
Availability of P1172.183NLT
QUANTITY
P1172.183NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1172.183NLT
Internal Part NumberEIS-P1172.183NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1172NL
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation4.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1172.183NLT
Related LinksP1172., P1172.183NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1172.183NLT Details Description
Related parts for P1172.183NLT
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER SGL CHIP 64-TQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.205" (5.21mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 806K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FITS 1IN ROUND 16-18 GA TUBE:ZIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC datasheet.pdf