Sullins Connector Solutions EBC24DTAD
EBC24DTAD picture photo
Mfg. Part Number
EBC24DTAD
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
EBC24DTAD.pdf
Availability of EBC24DTAD
QUANTITY
EBC24DTAD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC24DTAD
Internal Part NumberEIS-EBC24DTAD
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC24DTAD
Related LinksEBC2, EBC24DTAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC24DTAD Details Description
Related parts for EBC24DTAD
FIXED IND 33UH 2A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 24 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf