Connor-Winfield P122-100.0M
P122-100.0M picture photo
Mfg. Part Number
P122-100.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
P122-100.0M.pdf
Availability of P122-100.0M
QUANTITY
P122-100.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of P122-100.0M
Internal Part NumberEIS-P122-100.0M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product5.0 x 7.0mm SMD Oscillators
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesP
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)90mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.059" (1.50mm)