API Delevan P1330R-183G
P1330R-183G picture photo
Mfg. Part Number
P1330R-183G
Brief Description
FIXED IND 18UH 817MA 328 MOHM
Datasheet Download
P1330R-183G.pdf
Availability of P1330R-183G
QUANTITY
P1330R-183G Order Process
Ship out your order
Specifications of P1330R-183G
Internal Part NumberEIS-P1330R-183G
FamilyFixed Inductors
SeriesP1330R
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±2%
Current Rating817mA
Current - Saturation420mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)328 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1330R-183G
Related LinksP1330, P1330R-183G Datasheet, API Delevan Distributor
P1330R-183G Details Description
Related parts for P1330R-183G
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 2008 datasheet.pdf