Vishay Sfernice P13SMNFGS471MA
P13SMNFGS471MA picture photo
Mfg. Part Number
P13SMNFGS471MA
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 470 OHM 1.5W CERMET LINEAR
Datasheet Download
P13SMNFGS471MA.pdf
Availability of P13SMNFGS471MA
QUANTITY
P13SMNFGS471MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P13SMNFGS471MA
Internal Part NumberEIS-P13SMNFGS471MA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP13SM
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)470
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1.5W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.630" (16.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P13SMNFGS471MA
Related LinksP13SMNF, P13SMNFGS471MA Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
P13SMNFGS471MA Details Description
Related parts for P13SMNFGS471MA
CONN HEADER 20POS R/A W/FLANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE SW 3A 50V 150NS DO-214AB datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf