Littelfuse P1500ECMCL
P1500ECMCL picture photo
Mfg. Part Number
P1500ECMCL
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDAC MC BI 140V 400A TO-92
Datasheet Download
P1500ECMCL.pdf
Availability of P1500ECMCL
QUANTITY
P1500ECMCL Order Process
Ship out your order
Specifications of P1500ECMCL
Internal Part NumberEIS-P1500ECMCL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingBulk
Voltage - Breakover180V
Voltage - Off State140V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance55pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1500ECMCL
Related LinksP1500, P1500ECMCL Datasheet, Littelfuse Distributor
P1500ECMCL Details Description
Related parts for P1500ECMCL
JUMPER-H1501TR/A2015S/H1501TR 10 datasheet.pdf
IC POT TRIMMER NV 50K 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BVL 7.62HP/04/270FI 3.5SN BK datasheet.pdf
CONN FPC 67POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf