API Delevan P160-393FS
P160-393FS picture photo
Mfg. Part Number
P160-393FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 261MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
P160-393FS.pdf
Availability of P160-393FS
QUANTITY
P160-393FS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-393FS
Internal Part NumberEIS-P160-393FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±1%
Current Rating261mA
Current - Saturation244mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-393FS
Related LinksP160-, P160-393FS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-393FS Details Description
Related parts for P160-393FS
RES SMD 24.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PHOTOSENSOR PAIR SIDE LOOK datasheet.pdf
LAMP INCAND T-1 3/4 BAYONET 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 180MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME GRN 19CKT datasheet.pdf
FUSE 10AMP 690V GG SIZE 000 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf