Bergquist SPK10-0.006-00-90
SPK10-0.006-00-90 picture photo
Mfg. Part Number
SPK10-0.006-00-90
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
THERMAL PAD TO-220 .006" K10
Datasheet Download
SPK10-0.006-00-90.pdf
Availability of SPK10-0.006-00-90
QUANTITY
SPK10-0.006-00-90 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPK10-0.006-00-90
Internal Part NumberEIS-SPK10-0.006-00-90
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSil-Pad Metric Configurations
MSDS Material Safety DatasheetSil-Pad K10 MSDS
RoHS InformationSil-Pad K-10 Material Report
Featured ProductSil-Pad® K-10
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesSil-Pad® K-10
UsageTO-218, TO-220, TO-247
ShapeRectangle
Outline21.84mm x 18.79mm
Thickness0.0060" (0.152mm)
MaterialSilicone Rubber
Adhesive-
Backing, CarrierPolyimide
ColorBeige
Thermal Resistivity0.41°C/W
Thermal Conductivity1.3 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPK10-0.006-00-90
Related LinksSPK10-0., SPK10-0.006-00-90 Datasheet, Bergquist Distributor
SPK10-0.006-00-90 Details Description
Related parts for SPK10-0.006-00-90
SWITCH DIP 7POS TOP FLUSH 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 DIP datasheet.pdf