API Delevan P160-561KS
P160-561KS picture photo
Mfg. Part Number
P160-561KS
Brief Description
FIXED IND 560NH 1.73A 41 MOHM
Datasheet Download
P160-561KS.pdf
Availability of P160-561KS
QUANTITY
P160-561KS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-561KS
Internal Part NumberEIS-P160-561KS
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±10%
Current Rating1.73A
Current - Saturation2.071A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)41 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-561KS
Related LinksP160-, P160-561KS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-561KS Details Description
Related parts for P160-561KS
CAP CER 0.018UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1-OF-8 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 64A DPAK datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 40A DC datasheet.pdf
RES SMD 12.6K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG RED 25' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 120W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A TOP MT GOLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.9V 7.08W datasheet.pdf