API Delevan P160-562GS
P160-562GS picture photo
Mfg. Part Number
P160-562GS
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 68MA 260 MOHM
Datasheet Download
P160-562GS.pdf
Availability of P160-562GS
QUANTITY
P160-562GS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-562GS
Internal Part NumberEIS-P160-562GS
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±2%
Current Rating68mA
Current - Saturation644mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-562GS
Related LinksP160-, P160-562GS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-562GS Details Description
Related parts for P160-562GS
ON CHIP DEBUG EMULATOR datasheet.pdf
DIN ADAPTER 14POS ML HEADER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.051UF RADIAL datasheet.pdf