API Delevan P160-563KS
P160-563KS picture photo
Mfg. Part Number
P160-563KS
Brief Description
FIXED IND 56UH 213MA 2.7 OHM SMD
Datasheet Download
P160-563KS.pdf
Availability of P160-563KS
QUANTITY
P160-563KS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-563KS
Internal Part NumberEIS-P160-563KS
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating213mA
Current - Saturation204mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-563KS
Related LinksP160-, P160-563KS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-563KS Details Description
Related parts for P160-563KS
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR DAA SI3056/SI3018 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 18POS TIN datasheet.pdf
RES 0.931 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
RES 44K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
MICRO 51C 20" YEL datasheet.pdf