API Delevan P160-683GS
P160-683GS picture photo
Mfg. Part Number
P160-683GS
Brief Description
FIXED IND 68UH 206MA 2.9 OHM SMD
Datasheet Download
P160-683GS.pdf
Availability of P160-683GS
QUANTITY
P160-683GS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-683GS
Internal Part NumberEIS-P160-683GS
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±2%
Current Rating206mA
Current - Saturation185mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-683GS
Related LinksP160-, P160-683GS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-683GS Details Description
Related parts for P160-683GS
CONN RECEPT HOUSING 12POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.043UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
PUMP/BOTT PURE-TOUCH RND CER 4OZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL GRN,YLW SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 15POS datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf