API Delevan P160R-183JS
P160R-183JS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-183JS
Brief Description
FIXED IND 18UH 350MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
P160R-183JS.pdf
Availability of P160R-183JS
QUANTITY
P160R-183JS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-183JS
Internal Part NumberEIS-P160R-183JS
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±5%
Current Rating350mA
Current - Saturation358mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-183JS
Related LinksP160R, P160R-183JS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-183JS Details Description
Related parts for P160R-183JS
RES SMD 4.87KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 8.6A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDI T/D 125A 600V datasheet.pdf
TOOL INSERTION 75POS 3ROWS datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.63A TSOT26 datasheet.pdf