API Delevan P160R-222GS
P160R-222GS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-222GS
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.056A 110 MOHM
Datasheet Download
P160R-222GS.pdf
Availability of P160R-222GS
QUANTITY
P160R-222GS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-222GS
Internal Part NumberEIS-P160R-222GS
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±2%
Current Rating1.056A
Current - Saturation1.036A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-222GS
Related LinksP160R, P160R-222GS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-222GS Details Description
Related parts for P160R-222GS
CONN HEADER 6POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1K OHM 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
68UF 100V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf