API Delevan P160R-222HS
P160R-222HS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-222HS
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.056A 110 MOHM
Datasheet Download
P160R-222HS.pdf
Availability of P160R-222HS
QUANTITY
P160R-222HS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-222HS
Internal Part NumberEIS-P160R-222HS
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±3%
Current Rating1.056A
Current - Saturation1.036A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-222HS
Related LinksP160R, P160R-222HS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-222HS Details Description
Related parts for P160R-222HS
IC REG LDO -15V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 20BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 6A 16.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 26POS .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
OSC VCXO 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf