Vishay/Dale RCP2512W75R0GTP
RCP2512W75R0GTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W75R0GTP
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W75R0GTP.pdf
Availability of RCP2512W75R0GTP
QUANTITY
RCP2512W75R0GTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W75R0GTP
Internal Part NumberEIS-RCP2512W75R0GTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W75R0GTP
Related LinksRCP2512, RCP2512W75R0GTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W75R0GTP Details Description
Related parts for RCP2512W75R0GTP
RES ARRAY 15 RES 1.5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 75.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf