API Delevan P160R-224KS
P160R-224KS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-224KS
Brief Description
FIXED IND 220UH 112MA 9.8 OHM
Datasheet Download
P160R-224KS.pdf
Availability of P160R-224KS
QUANTITY
P160R-224KS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-224KS
Internal Part NumberEIS-P160R-224KS
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating112mA
Current - Saturation103mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-224KS
Related LinksP160R, P160R-224KS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-224KS Details Description
Related parts for P160R-224KS
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 8CH 20-QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLK SHLD 2000' datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf