API Delevan P160R-331KS
P160R-331KS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-331KS
Brief Description
FIXED IND 330UH 1.929A 33 MOHM
Datasheet Download
P160R-331KS.pdf
Availability of P160R-331KS
QUANTITY
P160R-331KS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-331KS
Internal Part NumberEIS-P160R-331KS
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating1.929A
Current - Saturation2.636A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)33 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-331KS
Related LinksP160R, P160R-331KS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-331KS Details Description
Related parts for P160R-331KS
IC REG LDO 1.2V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 1.55 INC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 200PO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 22.1184MHZ SMD datasheet.pdf
IC USB POWER SWITCH datasheet.pdf
15POS, MIXED,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf