API Delevan P160R-333JS
P160R-333JS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-333JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 277MA 1.6 OHM SMD
Datasheet Download
P160R-333JS.pdf
Availability of P160R-333JS
QUANTITY
P160R-333JS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-333JS
Internal Part NumberEIS-P160R-333JS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP160R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±5%
Current Rating277mA
Current - Saturation266mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-333JS
Related LinksP160R, P160R-333JS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-333JS Details Description
Related parts for P160R-333JS
IC MPU/RESET CIRC 2.19V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POLES SEALED SMD 24V datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP 3/T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf