API Delevan P160R-391JS
P160R-391JS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-391JS
Brief Description
FIXED IND 390NH 1.873A 35 MOHM
Datasheet Download
P160R-391JS.pdf
Availability of P160R-391JS
QUANTITY
P160R-391JS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-391JS
Internal Part NumberEIS-P160R-391JS
Material - CoreFerrite
Inductance390nH
Tolerance±5%
Current Rating1.873A
Current - Saturation2.417A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-391JS
Related LinksP160R, P160R-391JS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-391JS Details Description
Related parts for P160R-391JS
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 75K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 20POS 15AU datasheet.pdf
INDICATOR 105-125VAC 100K OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf